Ako si vybudovať pasívny príjem

02I85466.jpg

Je viacero možností, ako sa dostať k pasívnemu príjmu.

Prvou a asi najznámejšou,  je založenie si vlastnej firmy. Zarába mi moja firma. Vyžaduje si to môj čas a vstupný kapitál. Je to asi najväčšie riziko,  či už z pohľadu úspešnosti, alebo možnosti straty kapitálu.

Je viacero možností, ako sa dostať k pasívnemu príjmu.

Prvou a asi najznámejšou,  je založenie si vlastnej firmy. Zarába mi moja firma. Vyžaduje si to môj čas a vstupný kapitál. Je to asi najväčšie riziko,  či už z pohľadu úspešnosti, alebo možnosti straty kapitálu. Väčšinou idem podnikať v niečom,  čo nie je preverené a potrvá určitý čas, kým si vytvorím zákaznícku základňu, aby sa moja firma uživila a neskôr bola aj zisková.

Ďalšou   možnosťou  je investovanie. Nechať  zarábať svoje vlastné peniaze v čase.

 

Investovať čas a peniaze. Pokiaľ priamo na burze nakupujeme rôzne nástroje ako sú  akcie, komodity a iné, nejde to bez toho, aby sme tomu venovali  a investovali spolu s peniazmi aj svoj čas. Pokiaľ nevenujeme investovaniu čas, či už na vzdelávanie alebo preverenie si možností,  do čoho vlastne investovať,  potom je  investovanie iba stávka, ktorú môžem vyhrať , alebo prehrať. Má to samozrejme dopad na investované  peniaze.

 

Pokiaľ chcem investovať iba peniaze, tak potom je tu možnosť investovať do fondov. Fond je ako autopilot, na riadenie mojich peňazí. Pri fondoch  si zvolím iba stratégiu,  ako sa budú moje peniaze investovať.

Vybrať si môžeme zo základných stratégií:

Fondy peňažného trhu. Slúžia skôr na uloženie rezervy, ako na investovanie. Ich výnosy sú najnižšie v porovnaní s ostatnými stratégiami, ale ich cena je pomerne stabilná a málokedy  klesá.

Fondy dlhopisové. Ich úlohou je skôr ochrana peňazí pred infláciou, ako investovanie. Ich výnosy sú stredne vysoké, ich cena však už sem- tam  kolíše.

Fondy akciové. Tu sa už môžeme baviť  už o investovaní. Ich výnosy sú vyššie, ale aj ich cena sa v určitých intervaloch pohybuje smerom dole a hore. Práve tejto častej zmeny ceny sa väčšina obáva. Pritom, možno stačí ak si túto situáciu predstavíme na niečom, čo poznáme.

Napríklad cena cukru:

Ak je cena cukru 1 €/kg , tak za  20 € nakúpim 20 kg cukru.

Pokiaľ cena cukru  klesne na 0,75 €/kg (štandardne ľudia budú hromadne nakupovať)  nakúpim 30kg cukru, ak cena ešte klesne na 0,50 €/kg (tak ľudia  nakupujú také množstvá, že je problém v obchode nájsť cukor ) a ja môžem nakúpiť  40kg. Cena sa vráti späť na 0,75 €/kg no a nakúpim ďalších 30kg. Cena sa vráti na 1€/kg a ja nakúpený cukor predám. Aký je môj výnos z takejto investície?

Poďme si to zhrnúť:

Suma nákupu

Cena v €/kg

Počet kg

Nákup  celkom  v kg

20 €

1

20

20

20 €

0,75

30

50

20 €

0,50

40

90

20 €

0,75

30

120

Celková investícia nákupu 80 €

 

 

 

Celkom som nakúpil  120  kg cukru  za 80 €

120 kg som predal za 1€/kg

40 €  som  zarobil.

Pokiaľ ide o cukor, tak by sme takmer všetci urobili to isté, čo je uvedené v tabuľke.  Nikto by nekupoval za  cenu 1 €/kg a nepredával svoj cukor za 0,50 €/kg. Pri investovaní sa ale väčšina správa nelogicky. Prečo majú ľudia zlé skúseností s investovaním? Lebo kupujú,  keď sú ceny hore a predávajú, keď sú ceny nízko. Čiže vtedy,  keď je „výpredaj“.

 

O čom je investovanie do akcií? V podstate si kupujem časť firmy. Ako keď  viacerí vložíme svoje peniaze a začneme spolu podnikať. Len  rozdiel je v tom, že už máme firmu, ktorá pracuje a funguje. Má už nejakú históriu a vybudovanú sieť zákazníkov. Preskočili sme vlastne to nepríjemné obdobie, kvôli ktorému väčšina ľudí  ani nezačne podnikať a nezaloží si svoju vlastnú firmu. Investovať môžeme buď priamo na burze kúpou akcií, alebo cez akciový podielový fond.

Výhodou fondu je okrem toho, že výber firiem,  do ktorých sa bude investovať urobí tím odborníkov, ktorí si preveria jej účtovníctvo, zisky, plán na ďalšie obdobie atď. aj to, že si nekupujem jednu firmu, ale hneď viac rôznych firiem. V jednom fonde je veľa krát nakúpených aj 100 - 200 a viac rôznych firiem. Tým pádom rozkladám riziko, že mi skrachuje práve tá jedna spoločnosť, ktorej akcie som si nakúpil. Ak sa s nejakou firmou niečo deje, tak manažér fondu ju predá a nakúpi na jej miesto  inú, ktorej sa darí. Poviete si ,že na to je potrebná kopa peňazí?

Ďalšou výhodou fondu je, že viem investovať od 10 € mesačne. Toto je investícia, kde by som pri kúpe akcie priamo na burze veľmi neuspel. Najmä pokiaľ ide o akciu väčšej spoločnosti. Napríklad cena jednej akcie spoločnosti  O2 je dnes 180 €. Pri 10 € mesačne by som 1,5 roka sporil na to, aby som si kúpil jednu akciu. Investovanie je vždy o tom, že dnes si niečo odopriem, aby som si v budúcnosti mohol dopriať viac.

Poďme sa pozrieť na to, aké výhody má investovanie do podielových fondov.

Štandardne musíme rátať s tým, že nakúpené cenné papiere budeme držať aspoň 10 rokov. Ak sme spokojný s výnosom, môžeme predávať aj skôr, ale 10 rokov je doba, s ktorou by sme mali pri investíciách do akcií rátať. Dôležité je aj  aké dosiahnem zhodnotenie. Magické je číslo 7,2 % p. a. Čo akciové fondy vedia v dlhodobom horizonte zarobiť. Ak dosiahnem zhodnotenie 7,2 % p. a.  a vyššie , tak sa nám  vklad za 10 rokov minimálne zdvojnásobí.

Príklad:

Ak chcem  mať pasívny príjem 500 € a budem si 10 rokov odkladať 500 €, tak potom  budem môcť každý mesiac z účtu čerpať  500 € počas doby 20 rokov.

Ak mi rozpočet nedovolí odkladať si takúto čiastku, je dôležité začať  aj s menšími pravidelnými vkladmi. Napríklad pokiaľ by som investoval 50 € mesačne. Začal by som hneď, ako začnem pracovať, tak by som pri odchode do dôchodku mal nasporené 175 753 € z čoho by mi pri 4% zhodnotení bola vyplácaná renta 1 000 € minimálne 20 rokov.

Pokiaľ by napríklad začali rodičia odkladať pri narodení dieťaťa 20  € mesačne a dieťa by v tom pokračovalo počas svojho aktívneho pracovného života, tak by pri odchode do dôchodku malo finančný majetok v hodnote 443 000 €, z čoho by malo pasívny príjem vo výške 2 680 € mesačne na minimálne 20 rokov.

130 násobok toho, čo sa mesačne odložilo - to sa celkom oplatí.

Takže chce to odvahu rozhodnúť sa niečo pre seba urobiť a disciplínu vytrvať v tom.

 

 


 

Objednávka
BEZPLATNEJ KONZULTÁCIE
Odoslať