Ako si znížiť úrokovú sadzbu na úvere mimo fixácie

zuno_úroky.JPG
Ak ste si brali hypotekárny úver s vyššou úrokovou sadzbou, možno stojí za uváženie navštíviť svoju banku a opýtať sa na možnostizníženia sadzby.

Ako si znížiť úrokovú sadzbu na úvere mimo fixácie

V čase, keď banky siahajú na historické minimá v úrokových sadzbách je otázka refinancovania hypotéky veľmi častouotázkou. Marec 2015 priniesol opäť historické minimá v úrokových sadzbách. Úroková sadzba na hypotekárnych úveroch sadostala na úroveň 2,66%, pričom sa v mesiaci marec poskytlo 539 mil. eur. Kulminácia sa však stále očakáva a podľamnohých analytikov môžeme v najbližších obdobiach očakávať ďalšie zníženie sadzieb a poskytovanie úverov ešte voväčšom objeme.

 

Momentálne jarné kampane v bankách začínajú na úrovni 1,8% bez podmienok cross-sellu v banke, 1,69% ak sa rozhodnetevyužiť aj ostatné produkty banky. V mesiaci máj a jún je možné, že sa dostaneme na úroveň 1,5%, možno aj pod tútoúroveň.

Ak ste si brali hypotekárny úver s vyššou úrokovou sadzbou, stojí za uváženie navštíviť svoju banku a opýtať sa na možnostizníženia sadzby. Aby ste mali predstavu koľko môžete ušetriť na splátke nižšie v tabuľke si môžete porovnať výšku mesačnejsplátky s konkrétnou úrokovou sadzbou. Počítal som so splatnosťou 30 rokov.

 

Výška úveru Úroková sadzba Mesačná splátka Preplatenie

100.000 €        2%                          369,60 €                33.063,01 €

100.000 €        3%                          421,60 €                51.777,50 €

100.000 €        4%                          477,40 €                71.869,50 €

100.000 €        5%                          536,80 €                93.255,70 €

 

Zníženie sadzby vo svojej banke mimo fixácie. Je to vôbec možné?

 

Áno je. Nehovorím, že sa to môže podariť vždy, ale minimálne to stojí za pokus. Ako bývalý bankár viem ako funguje systémzvnútra banky a preto vám dám tip ako prinútiť svoju banku ,aby vám znížila úrokovú sadzbu. Ešte predtým by som vám rádvysvetlil situáciu z pohľadu banky. Boli časy keď sa banky zameriavali len na vyhľadávanie nových klientov, udržanieexistujúcich klientov nebolo pre banky prioritou číslo jeden. Doba sa našťastie zmenila a udržanie klienta v banke jemomentálne z pohľadu banky výhodnejšie a lacnejšie ako vyhľadanie nového klienta. Súvisí to aj s úrokovou sadzbou, ale ajcelkovým nastavením. Existujú tzv. úveroví turisti, ktorí vždy v čase fixácie idú za lepšími podmienkami do inej banky.

 

Najväčšie banky už začali s teóriou udržania klienta za každú cenu, dokonca aj hypotekárni špecialisti a jednotlivé pobočkysú odmeňované na základe odlivu klientov. Práve preto je teraz výborná šanca na to, aby ste navštívili svoju bankua porozprávali sa o znížení sadzby. Ako ale prinútiť banku aby to urobila? Mám reálnu skúsenosť u svojich klientov,s ktorými sme skúsili požiadať banku o to, aby prehodnotila úrokovú sadzbu aj mimo fixácie. Základom úspechu je záujemo svoju hypotéku. Prečo to hovorím? Za svoju prax som sa stretol s mnohými klientmi ktorí si mysleli, že keď vybavilihypotéku, nasťahovali sa do nového bytu alebo domu, tým to celé končí. V prvom rade teda odporúčam zaujímať sa o svojuhypotéku, celkovo o svoje peniaze, v konečnom dôsledku ste to vy, kto platí banke nemalé peniaze. Navštívte svoju bankua oznámte im, že premýšľate nad tým, že odídete z banky, pretože máte vysokú úrokovú sadzbu. Odporúčam stretnúť sas kompetentnou osobou, najlepšie riaditeľom pobočky.

 

Môj klient ma oslovil, s tým, že by rád refinancoval svoj úver. Keďže mal úrokovú sadzbu 4,2 %, a bol ochotný zaplatiť ajpoplatok 4% čo v jeho prípade znamenalo 3200€, len aby mal nižšiu splátku. Zvolili sme iný plán. Ja som mu pripravil ponukyz iných bánk, s tým, že najlepšia ponuka vyšla s úrokovou sadzbou 2,0% bez podmienky kúpiť si iné produkty od banky,akurát banka chcela mať aktívne využívaný účet.Klient sám s ponukou prišiel do svojej banky a bol rozhodnutý odísť. Banka zareagovala presne ako sme počítali a ako smechceli, jeho banka mu dorovnala úrokovú sadzbu a tým pádom ušetril na splátke 85 € a nemusel platiť poplatok zapredčasné splatenie úveru. 85 € mesačne je 1020 € ročne a k najbližšej fixácií klient ušetrí 3060€.

 

Rada na záver

 

Pozrite si svoje úverové zmluvy, pokiaľ máte finančného poradcu, poraďte sa s ním, prípadne ho požiadajte o protiponukuz inej banky. Zaujímajte sa o to, kde môžete ušetriť. Navštívte svoju banku so žiadosťou o prehodnotenie svojej úrokovejsadzby. Pokiaľ si vás banka chce udržať, čo bude chcieť, tak vám vyhovie. Ak vám aj nedorovná úrokovú sadzbu z inej banky,určite vám sadzbu znížia. Týmto spôsobom môžete ušetriť nemalé peniaze na splátke.

Objednávka
BEZPLATNEJ KONZULTÁCIE
Odoslať