Po tomto budete geometriu milovať

pen_ze_a__as.png

Dávate si bokom nejaké peniaze, alebo by ste s tým aspoň chceli do budúcnosti začať? V tom prípade pre vás mám dobrú správu. Vďaka správnemu ukladaniu vašich peňazí môžete získať vysoké výnosy, s pomocou ktorých vám vaše peniaze rýchlo zarábajú ďalšie peniaze.

O čo ide? S 90% pravdepodobnosťou máte aj vy v rodine aspoň jeden sporiaci účet. Na tom nie je nič zlé, práve naopak! Pravdaže iba v prípade, že na sporiacom účte máte iba peniaze v rámci vašej finančnej pohotovostnej rezervy (úspory vo výške 3-6 mesačného platu). Ak tu máte peniaze aj nad rámec vašej finančnej pohotovostnej rezervy, pripravujete sa o možnosť dostať zo svojich peňazí viac „šťavy“. Čím dlhší je totiž čas, počas ktorého môžete mať tieto peniaze uložené (tzv. investičný horizont), tím vyššie sú predpokladané výnosy, ktoré s týmito peniazmi môžete dosahovať. Kým na sporiacich účtoch dosiahnete zhodnotenie cca 1,5 % - 2 % ročne, napr. v akciových podielových fondoch alebo investičných certifikátoch môžete získať výnosy medzi 5 % - 12 % ročne (konkrétna výška predpokladaného výnosu závisí na tom, ktorý z fondov si vyberiete).

Sporiace účty = cestovný lístok na autobus idúci zlým smerom

S ohľadom na to, že výnosy na sporiacich účtoch v tejto chvíli neprekonávajú infláciu (tá v roku 2012 bola 3,6 %), reálna hodnota vašich úspor v čase klesá. Čo to znamená? Za vaše peniaze si v budúcnosti kúpite menej tovaru než dnes. Pokiaľ však svoje peniaze uložíte na produkty zodpovedajúce vášmu investičnému horizontu, získate výnos dokonca vyšší, než je inflácia. Tzn. reálna hodnota vašich peňazí v čase rastie, v budúcnosti si teda budete môcť za svoje peniaze  kúpiť viac elektroniky, dovolenku, vybavenie do bytu apod.

Tabuľka výnosov, ktoré dosiahnete na sporiacich účtoch v porovnaní  s tými, ktoré dosiahnete na produktoch podľa jednotlivých investičných horizontov

 

Čiastka Doba Úrok Pripísané zhodnotenie (úrok)
10 000 EUR 24 mesiacov 2 % 404 EUR
10 000 EUR 24 mesiacov 3,5 % 609 EUR
10 000 EUR 48 mesiacov 2 % 824,32 EUR
10 000 EUR 48 mesiacov 5 % 2 155,06 EUR
10 000 EUR 60 mesiacov 2 % 1 040,81 EUR
10 000 EUR 60 mesiacov 12 % 7 623,42 EUR


Sporenie môže byť dokonca aj zábava, teda aspoň v prípade, keď vidíte, že vám vaše peniaze zarábajú ďalšie peniaze a tie ďalšie peniaze atď. Pri investovaní ale vždy majte na pamäti, že v podielových fondoch nemáte výnos garantovaný a hodnota vašich peňazí bude v čase kolísať, a to smerom hore a aj dole. Zaujímavý výnos je vždy spojený s vyšším rizikom.

Objednávka
BEZPLATNEJ KONZULTÁCIE
Odoslať