Šetriť, alebo si požičať?

ISS_5096_00237.jpg
Oprava spotrebičov, výmena autosúčiastky. Dokážu aj Vás zaskočiť nečakané výdavky?

Schopnosť šetriť si, nezávisí od sumy, ktorú vidíme na výplatnej páske, je to o našom rozhodnutí. Mnohokrát si ľudia s nižším príjmom dokážu ušetriť viac ako tí, ktorí zarábajú väčšiu sumu a výdavky si nestrážia. Na to, aby nás nezaskočili nečakané situácie, je vhodné odkladať si každý mesiac 10% zo svojho príjmu. Každý mesiac si malú sumu zo svojho príjmu odloží 14 percent Slovákov, nepravidelne si však sporí až 42 percent. Z údajov Národnej banky Slovenska vyplýva, že domácnostiam na Slovensku sa tento rok podarilo ušetriť viac peňazí. Priemerný Slovák mal totiž v banke uložených o 234 eur viac ako pred rokom.

 

Je to však dostatočná suma na pokrytie nečakaných výdavkov ako napríklad výdavky na opravu či kúpu chladničky alebo vypovedanej autosúčiastky? Prieskumy ukázali, že Slováci sa neboja požičiať si. Ľudia si na svoje väčšie výdavky najčastejšie požičiavajú od bánk spotrebiteľské úvery. Spotrebné úvery sú pôžičky fyzickým osobám na financovanie ich nepodnikateľských potrieb. Slúžia predovšetkým na nákup spotrebného tovaru, na financovanie rôznych služieb a môžu tiež slúžiť na financovanie nákupu či rekonštrukciu nehnuteľností. Ľudia nie sú naučený platiť sebe, ale oveľa radšej platia iným, samozrejme oveľa drahšie.

 

Priemerná suma, ktorú si ľudia požičiavajú prostredníctvom spotrebného úveru, je vo výške 5217 eur s priemernou splátkou 112 eur za mesiac. Najčastejšie si požičiavame na rekonštrukciu bývania, nasleduje kúpa auta a motorky.V súčasnej dobe sa úroková sadzba spotrebiteľských úverov pohybuje v rozpätí od 4,9 až do 19% p.a. Nemenej dôležitá pre klienta je aj RPMN teda ročná percentuálna miera nákladov, ktorá odzrkadľuje celkové náklady na úver, aj s poplatkami, ktoré banky neradi prezrádzajú pri podpise zmluvy. Je dôležitejšia ako samotná úroková sadzba.

Predtým, než sa rozhodnete požičať si peniaze, treba si pozorne preštudovať podmienky úveru, splácania, poplatky a úrokovú sadzbu. Viaceré banky pri poskytovaní úveru dokážu poskytnúť  žiadateľovi aj rôzne bonusy. Klientov však veľmi často prekvapujú pravidlá, ktoré sa dozvie počas splácania úveru. Niektoré z nich ako napr. výška pokuty za predčasné splatenie, môžu potom nepríjemne prekvapiť. Problém je často aj na strane žiadateľov o úver. Mnohí sa totiž boja žiadať o informácie navyše. V každom prípade, pokiaľ chce človek byť úplne jasne uzrozumený o všetkých podmienkach zmluvy a obchodných podmienkach, tak má právo na to vyžiadať si zmluvu a  obchodné podmienky na preštudovanie pred uzatvorením zmluvy. Môže si kľudne nechať čas na prečítanie v pohode domova. Pokiaľ by si  ľudia  zobrali dokumenty na preštudovanie domov, a poradili by sa s odborníkmi alebo so známymi, ktorí sa vyznajú v danej problematike, mali by jasno v tom, za akých podmienok si peniaze požičajú.

 

Ak rozmýšľate nad sporením alebo spotrebným úverom a nie ste si istý, obráťte sa na nezávislého  finančného konzultanta Broker Consulting, ktorý Vám rád pomôže pri výbere.

Objednávka
BEZPLATNEJ KONZULTÁCIE
Odoslať